Pages Menu
Categories Menu

Ucz sie sprytnie

Ucz się sprytnie

Do najlepszych rodzajów mnemotechnik, od których możemy zacząć naszą przygodę z kontrolą własnej pamięci, są tzw. mnemotechniki proste. Tworzenie akronimów może być pomocne, podczas gdy usiłujemy zapamiętać sekwencje następujących po sobie słów, często nazw własnych. Np. ery historyczne czy nazwiska prezydentów.http://www.apartamenty.in/pl/apartamenty-na-sprzedaz Akronimy dzielimy na znaczące, (kiedy pierwsze litery wyrazów tworzą prawdziwe słowo) i nieznaczące, (kiedy słowo nie ma znaczenia, ale jest nam je łatwiej zapamiętać od całego ciągu). Wydaje się, że skuteczniejszą metodą jest metoda pierwszych liter.

Różni się ona od metody akronimów tym, że zamiast jednego wyrazu, tworzymy zdanie, gdzie kolejne słowa zaczynają się na tę samą literę, co w naszej sekwencji (np. Moją Wolę Znaj Matole, Jak Się Uprę Nie Pozwolę – Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton). Trochę bardziej zaawansowaną techniką jest układanie rymowanek, które pomagają nam zapamiętywać już nie tylko słowa i ich sekwencje, ale większą ilość informacji.

Wszystko zależy od naszej kreatywności i potrzeb. Wspomniane metody, to tylko wierzchołek góry lodowej. Jednak, jako, że uczyć się warto i najlepiej robić to skutecznie, nie zaszkodzi zapoznać się z mnemotechnikami.

Artykuł dzięki: